Dub

dub letní a dub zimní

Dub Quercus

dub letní a dub zimní

Duby jsou ozdobou lesů i parků, jeho mohutné koruny mají velkou ochranou sílu. Dřevo dubu je velmi ceněné a hospodářsky hodně využívané. Po staletí je díky jeho vlastnostem využíváno pro výrobu trámů, podlah, stolů, sudů nebo nábytku. Dubové dřevo je velmi odolné, tvrdé a stálé. Z dub korkového a jeho borky je získáván korek, který je hojně využíván ve vinařství. Známá je i léčitelská vlastnost dubů. Blahodárný účinek má koupel z výluhu dubové kůry, dubové čaje mají zase protizánětlivé a protihorečnaté účinky. Mezi další pozitivní vlastnosti dubového čaje patří zastavení krvácení, zastavuje průjmová onemocnění a samozřejmě snižuje horečku.

Díky svým vlastnostem je dubové dřevo od pradávna vyhledávaným materiálem s plnou škálou uplatnění. Dubové dřevo je ceněné kvůli jeho tvrdosti a trvanlivosti, pevnosti a houževnatosti. Velmi dobře odolává povětrnostním podmínkám a střídáním vlhka a sucha, proto se z dubového dřeva vyráběli sudy, lávky či piloty mostů. Využití bylo a je velmi široké od trámů, podlah, parket, lodí, vodních konstrukcí, mlynářských kol, nábytkářství až po řezbářství. Dubové dřevo poznáme podle jemné struktury dřeva se stejnoměrným hnědě zbarvené jádro, poměrně široké a má světlou běl.  

Dub je krásný a mohutný strom, je to ochranář v tom nejlepším smyslu slova. Je to tvrdé dřevo s krásnou strukturou, které se poměrně dobře opracovává. Jeho struktura má krásné linky a je skoro hřích ho něčím natírat.

 Dub paří do čeledi buchtovitých, opadavých, ale i stálezelených stromů. Duby jsou krásné a mohutné jednodomé stromy, které mají nenápadné květy v jehnědách, které opyluje vítr. Listy jsou jednoduché s typickým vlnkovitým tvarem a silným řapíkem. Charakteristickým znakem dubu jsou jeho plody, žaludy, které dozrávají v prvním nebo druhém roce. Dub patří mezi nejrozmanitější druhy stromů, celý rod zahrnuje přibližně 450 druhů. Největší zastoupení je na severní polokouli a to v Severní Americe a východní Asii. Ve střední Evropě roste cca 8 druhů dubů a největší zastoupení má Dub letní a Dub zimní. Na našem území se můžeme setkat s druhy jinak se u nás nevyskytující, ale jsou to duby, vysazování pro okrasu do zahrad, či parků. Pokud se bavíme o lese, ve kterém převažuje dub jedná se o doubravu nebo dubina. Dub patří mezi velmi významnou dřevinu. Naši předci dub považovali za symbol síly a ochrany. Dub byl považován za symbol dlouhověkosti a odolnosti. Dub má velmi hluboko zakořeněno v mytologii napříč kulturami. V Evropských kulturách byl uctíván Kelty, Germány i Slovany. Dub byl v minulosti zasvěcován mnohým božstev, u Keltů to byl nejvýznamnější strom vůbec a byl zasvěcen bohu hromů a vládce blesku Taranisem. Dub sám o sobě přitahuje blesky díky tomu že jeho kořeny dosahují do stejné výšky jako jeho koruna. I jiné národy měly měli dub spojený s bohem hromů a blesků jako například slovanský Perun, Řecký Zeus nebo severský Thor.